Loading...

Milos Adası Gezi Rehberi

Milos Adası Hakkında Kısa Bilgi:

Kiklad mimarisine göre inşa edilmiş beyaz badanalı evleri ve balıkçı kasabaları ile The Times tarafından en iyi tatil rotalarından biri olarak seçilen Milos, Girit ile Atina arasında kalıyor. 70’in üzerinde plajı ile aşıklar ve çiftlerin adası olarak bilinmekte. Bir zamanların volkanik adası Milos’un nüfusu, sezon dışı zamanlarda 5.000 civarında seyrediyor. Şu anda Louvre’de bulunan Dünyada ki en ünlü Antik Yunan heykeli Milos Afroditi’nin bulunduğu yer yine Milos Adası.

Yunan Adaları’nın gizlenmiş yaz durağı.

Muhteşem Milos

Milos Adası’nda Ziyaret Edilebilecek Yerler:

Adanın başkenti Palaka’nın yanı sıra; Papafragkas ve Sykia mağaraları, Adamantas limanı, erken Hristiyan dönemine ait mezarlıkar, Arkeoloji Müzesi, Madencilik Müzesi ziyaret listesinde bulunması gereken mekanlardan.

Milos Maden Müzesi
Milos Maden Müzesi

Milos Adası’na Denizyolu ile Ulaşım:

Atina’daki Pire limanı üzerinden; Kiklad (Cyclades) takım adaları feribotlarla ziyaret edilebilmekte. Biletler erken alındığında indirim mümkün. Atina üzerinden gidiş-dönüş Milos, Serifos ve Sifnos adalarını gezmenin maaliyeti 100 Euro civarında. 1 ila 3 saatlik sefer süreli mevcut. Tabi sürelere feribotlara ve fiyatlarına göre değişiyor.

Milos Adası’na Havayolu ile Ulaşım:

Türkiye’den uçuş bulunmasa da Atina’dan Olympic Havayolları ile adaya aktarmasız ulaşım mümkündür.

Papafragas Beach, Milos
Papafragas Beach, Milos

Milos Adasındaki Plajlar Hangiler?

Onlarca plaj arasında en uzunu 1 km ile Hivadolimni. Sarakiniko yine Milos adanın en sevilen plajlarından, nedeni ise tamamen kireçli kum ile kaplı olması. Balıkçı kasabası Fyropotamos’ta yine tertemiz bir plaj mevcut. Onlarca farklı tatil alternatifinin bulunduğu Ege Adalarında şezlong ücreti ödemezsiniz. Kimolos ya da Anti Milos adaları ve Papafragas ve Aspiramo plajı mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

Armenaki Restaurant Milos
Armenaki Restaurant Milos

Milos Adasında Hangi Restoranlar Favoriler Arasında?

Plaka’da Archontoula , Adamas’da; Alevromilos, Oxamos ve Akrogiali, Ploonia’da Armenaki veya Gialos, Trypiti’de Ergina, Palaioxomi’de Sirocco, Pelagos veya Piporto.

Milos Adasında Neler Yenir?

Adaya özgü keçi peyniri tercih ediliyor.Ege otları ve mezeleri, ev şarabı, musakka, Yunan salatası, fava, dev tavuk şişleri (Chicken Souvlaki), kılıç balığı ve her türlü deniz ürününü çekinmeden tüketebilirsiniz. Gayet taze ve lezzetliler. Yunan adaları genelde ucuz olduğu için 5 Euro’luk dev salatalarla da doyabiliyorsunuz. Karpuzlu kekleri “Karpuzaki” bizim damak tadımızı biraz zorlasa da beğenenler olacaktır.

Bizdeki gibi fırın kültürleri olduğu için plaja gitmeden önce yanınızda güzel ve sıcak poğaçalar alabilirsiniz.

Milos Adasında Ulaşım Nasıl Yapılıyor?

Milos’un tüm Ege adalarında olduğu gibi başarılı bir toplu taşıma sistemi mevcut. Otobüsler zamanında kalkarak belirli güzergahlara sizi taşıyabiliyorlar. Bu bakımdan; adada kaldığınız her gün araç kiralamaya gerek yok. Ada yollarının virajlı ve aynı anda iki araca müsade etmeyen hali düşünüldüğünde otomobil kiralarken aracınızın küçük olmasına dikkat edilmeli.

Melian Boutique Hotel Milos
Melian Boutique Hotel Milos

Milos Adasında Nerede Kalınmalı?

Santa Maria Village, Tania Milos, Nefeli Sunset Studios, Psaravolada Resort, Miland Suites, Villa Notos, Melian Boutique Hotel & Spa ve Thalassitra Village Hotel yüksek puan verilen konaklama tesisleri.

Milos Adası Konsolosluk ve Vize Bilgileri:

Schengen vizesi ile tüm Yunan adalarını sorunsuz olarak ziyaret edebilmek mümkündür. Yunanistan genellikle kolay vize veren bir ülke olduğu için vize almada sorun yaşamayacağınızı garanti edebiliriz.

Yunanistan İstanbul ve İzmir Başkonsolosluğu üzerinden gerekli belgelere ulaşabilirsiniz.

Milos, Yunan Adaları arasında en güzel adalardan birisidir. Bu adaya gitmek için bir çok yol denenebilir fakat hem maliyet hem de zamanlama açısından en uygun alternatif Kuşadası’ndan kalkan Celestyal Cruises gemileri ile olacaktır. 7 gecelik Yunan Adaları tur paketini tercih ederseniz tüm gün Milos Adası’na da uğruyor gemi. Sabahtan akşama kadar vaktiniz var, Milos için yeterli bir zaman hem denizin keyfini çıkarabilir hem de adayı gezmiş olabilirsiniz. Maliyet açısından da gemiyle gezmeniz daha ucuza patlayacaktır size. Buradan tur hakkında detaylara ulaşabilirsiniz.

Yorum yok

    Cevap bırakın